با پارسامد

ترفندهای ساده برای پاک کردن لکه لباس

نکات مهم پاک‌سازی انواع لکه از روی لباس‌ها

در یک مقاله جداگانه خلاصه ترفندهای ساده برای پاک کردن لکه لباس را برای شما نوشته ایم. در صورت تمایل به نکته برداری و خلاصه نویسی به آن مراجعه کنید(خلاصه نکات مهم برای پاک کردن انواع لکه از روی لباس)

۱. تا جای ممکن سریع عمل کنید و این ترفندهای ساده برای پاک کردن لکه لباس را به تعویق نیندازید. هرچه لکه مدت زمان کم‌تری بر روی لباس بماند، کم‌تر وارد بافت پارچه شده و راحت‌تر پاک می‌شود هرچند راه‌های مختلفی برای پاک کردن لکه‌های قدیمی هم وجود دارد؛ پس نگران نباشید.

۲. قبل از شست‌وشوی لباس ابتدا لکه ایجاد شده را با استفاده از مواد لکه‌بر ازبین برده و سپس با آب و مواد شوینده بشویید و آبکشی کنید.

۳. اگر لکه‌ها همچنان بر روی لباس باقی ماندند، مراحل گفته شده را تکرار کنید اما به هیچ عنوان تا قبل از پاک شدن لکه‌ها، لباس را داخل خشک‌کن قرار ندهید چرا که آن زمان دیگر لکه‌ها بسیار سخت و ماندگار خواهند شد.

۴. لباس لکه شده را پس از شست‌وشو و پاک کردن لکه به هیچ وجه در خشک‌کن قرار ندهید. برای خشک کردن لباس باید آن را در جریان هوای آزاد و ترجیحا دور از نور خورشید قرار دهید تا به آرامی خشک شود.

 

۱. پاک کردن لکه چمن، گل و گیاه

پاک کردن لکه چمن - پاک کردن انواع لکه ها

 1. با استفاده از یک شوینده‌‌ی مناسب، تمیزکاری اولیه را انجام بدهید و پارچه را بسابید. برای پاک کردن لکه از روی پارچه می‌توانید از یک مسواک کهنه استفاده کنید.
 2. از آمونیاک و سرکه‌ی سفید رقیق‌شده برای پاک کردن رنگ باقی‌مانده روی پارچه استفاده کنید.
 3. متیل‌الکل یا متانول که به آن الکل صنعتی هم می‌گویند برای پاک کردن این لکه‌ها مفید است؛ متیل‌الکل را می‌توانید از داروخانه یا ابزار فروشی تهیه کنید.

۲. پاک کردن لکه شکلات 

پاک کردن لکه شکلات - از بین بردن انواع لکه ها

اجازه بدهید شکلات کاملا سرد و سفت شود و سپس تا جایی که امکان دارد سعی کنید آن را به‌آرامی از پارچه جدا کنید.

 1. با مایع ظرف‌شویی بیٰ‌رنگ و آب، پاکسازی اولیه را انجام بدهید. با استفاده از یک تکه پارچه‌ی رنگ روشن، به‌آرامی لکه را پاک کنید.
 2. اگر لکه‌ی روی پارچه از شیر شکلات است، از چند قطره آمونیاک استفاده کنید. اگر لکه‌ی ایجادشده ناشی از شکلات تلخ است، از دو قاشق غذاخوری سرکه‌ی سفید (برای پارچه‌ی رنگی) یا پروکسیدهیدورژن (برای پارچه‌ی سفید) استفاده کنید.
 3. یک قاشق غذاخوری پودر لباس‌شویی آنزیم‌دار را با دو فنجان آب مخلوط کنید و قسمت لکه‌دار را به‌مدت ۲۰ دقیقه در آن قرار بدهید و سپس کاملا آبکشی کنید.

در مورد چیزهایی که نمی‌توانید آنها را در ماشین لباس‌شویی بیندازید، روی لکه‌ الکل بمالید و پس از ۱۰ دقیقه به‌خوبی آبکشی کنید. برای پاک کردن لکه‌‌ی باقی‌مانده، از ترکیب آب و کمی پودر لباس‌شویی ملایم استفاده کنید.

۳. پاک کردن لکه آدامس، چسب و سایر مواد چسبنده

پاک کردن لکه آدامس و چسب - نحوه پاک کردن انواع لکه ها

 1. برای پاک کردن آدامس، پارچه را در فریزر بگذارید تا منجمد شود، اگر این‌کار برای‌تان امکان‌پذیر نیست می‌توانید چند تکه یخ را در کیسه‌‌ی نایلونی کوچکی بگذارید و آن را روی قسمتی از پارچه که آدامس به آن چسبیده است قرار بدهید. وقتی آدامس سخت و سفت شد می‌توانید آن را از پارچه جدا کنید، بدون اینکه لکه‌ای از آن باقی بماند.
 2. در مورد چسب و سایر مواد چسبنده، از محصولی استفاده کنید که مخصوص همین کار ساخته شده است. این محصولات فرمولی دارند که می‌تواند باقی‌مانده‌ی مواد چسبیده‌شده را بشکنند و از روی پارچه پاک کنند. این محصول را به‌کار ببرید و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید تا اثر کند، سپس سعی کنید ماده‌ی چسبیده‌شده را بردارید، هر چند بار که لازم است این کار را تکرار کنید تا کاملا پاکسازی شود.
 3. برای پاک کردن چسب‌ مایع، کمی مایع ظرف‌شویی و آب کافی است.

برای پاک کردن چسب‌های دائمی مانند اپوکسی (چسب پلاستیکی) یا چسب قطره‌ای به استون نیاز دارید، بعد هم پارچه را کاملا بشویید و آبکشی کنید.

۴. پاک کردن لکه مداد شمعی

پاک کردن لکه مداد شمعی - برطرف کردن انواع لکه ها

 1. از محصولی که مخصوص پاک کردن این نوع لکه‌ها ساخته شده استفاده کنید و بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند تا اثر کند. سپس سعی کنید لکه را پاک کنید، هر چند بار که لازم است این کار را تکرار کنید تا لکه کاملا برطرف شود.
 2. پارچه را روی یک دسته دستمال کاغذی بگذارید طوری‌‌که سطح لکه‌دار روی دستمال باشد، یک روغن روی آن اسپری کنید و بگذارید ۵ دقیقه بماند. پارچه را برگردانید و مجددا اسپری کنید، ۵ دقیقه دیگر هم صبر کنید و سپس به‌خوبی آبکشی کنید.
 3. مایع ظرف‌شویی همراه با آب گرم نیز برای پاک کردن لکه‌ی مداد شمعی مناسب است.

۵. پاک کردن لکه میوه و آب‌میوه

پاک کردن لکه آبمیوه - از بین بردن لکه ها

۱. پارچه را به‌مدت ۳۰ دقیقه در آب سرد قرار بدهید. سپس آن را در ترکیبی از آب گرم و کمی شوینده‌ی آنزیم‌دار غوطه‌ور کنید، با آب سرد آبکشی کنید و بعد پارچه را در محلولی که از ترکیب سرکه و آب (به نسبت یک به دو) درست کرده‌اید قرار بدهید و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند.

۲. از یک محصول لکه‌بر استفاده کنید و سپس در پودر آنزیم‌دار شست‌و‌شو بدهید.

۶. پاک کردن لکه قهوه 

پاک کردن لکه قهوه - برطرف کردن انواع لکه ها

  1. برای برطرف کردن لکه قهوه، با یک محصول لکه‌بر روی لکه را بپوشانید و پس از ۱۰ دقیقه با استفاده از یک پودر آنزیم‌دار، با آب گرم بشویید.
  2. با کمک مایع ظرف‌شویی و آب گرم سعی کنید لکه را پاک کنید.
  3. اگر لکه‌ی موردنظر از شیر قهوه است، از محصولی استفاده کنید که حلال چربی باشد.

۷. پاک کردن گِل و لای از روی لباس

پاک کردن لکه گل و لای - پاک کردن لکه ها

   1. اجازه بدهید گِل خشک شود. سپس سعی کنید هرقدر که امکان دارد آن را از پارچه جدا کنید. از یک شوینده‌ی ملایم و کمی آب استفاده کنید و پارچه را بمالید تا کف درست شود. بعد از آبکشی اگر هنوز هم لکه‌ای باقی مانده بود، از ترکیب سرکه و آب (به نسبت مساوی) برای پاک کردن آن استفاده کنید و با یک شوینده‌ی آنزیم‌دار بشویید.
   2. در مورد چیزهایی که نمی‌توانید آنها را در ماشین لباس‌شویی بیندازید، بگذارید گِل خشک شود و سعی کنید آن را جدا کنید. از یک قاشق غذاخوری مایع ظرف‌شویی و یک فنجان آب برای پاک کردن لکه استفاده و با آب سرد آبکشی کنید.

۸. پاک کردن لکه چربی و روغن

پاک کردن لکه چربی و روغن - از بین بردن انواع لکه ها

   1. سطح لکه‌دار را روی یک دسته دستمال کاغذی بگذارید، کمی حلال چربی روی آن بریزید و اجازه بدهید خشک شود، سپس آبکشی کنید. برای شست‌و‌شو در ماشین لباس‌شویی هم از گرم‌ترین آبی که برای شست‌و‌شوی پارچه‌ی موردِنظر توصیه شده است استفاده کنید.
   2. روی لکه را با یک پودر جاذب مانند نشاسته‌ی ذرت، جوش شیرین، نمک یا پودر بچه بپوشانید و بگذارید کمی بماند. سپس بدون آنکه ساییده شود پودر را از روی پارچه بردارید. اگر لکه هم‌چنان باقی بود، از یک حلال پاک‌کننده‌ی خشک استفاده کنید.
   3. به لکه صابون ظرف‌شویی بزنید و اجازه بدهید چند دقیقه بماند. با یک تکه پارچه‌ی تمیز سعی کنید لکه را پاک کنید و سپس با یک شویند‌ه‌‌ی آنزیم‌دار بشویید.

برای پاک کردن لکه‌ی چربی از روی فرش، روی آن الکل بمالید.

۹. پاک کردن لکه جوهر خوکار

پاک کردن لکه جوهر - پاک کردن لکه

   1. مؤثرترین ماده‌ای که می‌تواند لکه‌ی جوهر را پاک کند، اسپری موست! یک پارچه یا حوله‌ی تمیز را زیر لکه بگذارید و روی لکه را اسپری کنید تا کاملا خیس شود. اجازه بدهید چند ثانیه بماند و سپس با یک پارچه‌ی تمیز دیگر سعی کنید لکه را پاک کنید. این کار را تکرار کنید تا لکه پاک شود و بعد پارچه را با یک شوینده‌ی آنزیم‌دار بشویید.
   2. پارچه‌‌ی لک‌شده با جوهر را شب تا صبح در شیر غوطه‌ور کنید و سپس طبق روال معمول بشویید.

۱۰. پاک کردن خون از روی لباس

پاک کردن لکه خون - پاک کردن لکه ها

   1. لکه‌ی خون را در آب سرد غوطه‌ور کنید و سپس به‌آرامی با انگشت لکه را بسابید. بسته به اندازه‌ی لکه ممکن است لازم باشد چند بار آبی را که به‌علت وجود خون صورتی می‌شود، عوض کنید.
   2. سپس با آب سرد آبکشی کنید و دوباره در آب سرد غوطه‌ور کنید. قبل از شست‌و‌شو، کمی لکه‌بر روی آن بریزید و بگذارید کمی بماند.
   3. برای پارچه‌های سفید یا رنگ روشن با لکه‌های سرسخت می‌توانید از پروکسیدهیدروژن استفاده کنید.
   4. محلول آب‌نمک (۲ قاشق غذاخوری نمک در یک لیتر آب) درست کنید و پارچه‌‌ی لکه‌دار را در آن غوطه‌ور کنید.

۱۱. پاک کردن جای عرق از روس لباس

پاک کردن لکه عرق - ترفندهای ساده برای پاک کردن لکه لباس

   1. قبل از شست‌و‌شو از یک لکه‌بر استفاده کنید و بگذارید طبق دستور کمی بماند. پارچه را در گرم‌ترین آبی که در مورد آن پارچه توصیه شده است و با کمک یک شوینده‌ی آنزیم‌دار و سفیدکننده بشویید.
   2. بعد از استفاده از لکه‌بر، از سرکه‌ی رقیق‌شده برای برطرف کردن لکه‌ی باقی‌مانده استفاده کنید و سپس با آب سرد کاملا آبکشی کنید.

۱۲. سس کچاپ و سایر موادی که گوجه‌فرنگی دارند

پاک کردن لکه سس کچاپ - ترفندهای ساده برای پاک کردن لکه لباس

   1. هرچه سریع‌تر پارچه را زیر آب سرد بگیرید.
   2. سپس آن را در آب گرم غوطه‌ور کنید و با یک اسفنج آغشته به صابون ظرف‌شویی روی لکه ضربه بزنید.
   3. لکه‌های سرسخت را می‌توانید با متیل‌الکل برطرف کنید.
   4. از یک لکه‌بر استفاده کنید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند. از سرکه‌ی رقیق‌شده برای پاک کردن اثر باقی‌مانده از لکه استفاده کنید.

روش پاک کردن لکه لوازم آرایشی و رژلب

 • در ابتدا و قبل از شست‌وشو با مواد لکه‌بر، لکه را تمیز کنید. با مایع شوینده لباس یا پودر لباسشویی و یا افزودن شوینده‌های دیگر به همراه آب، لکه را بشویید. حتی می‌توانید از صابون جامد نیز استفاده کنید.
 • سپس پارچه را بشویید و آبکشی کنید.

روش پاک کردن لکه لاک ناخن

ترفندهای ساده برای پاک کردن لکه لباس

 • محصولات لاک پاک‌کن را امتحان کنید اما دقت داشته باشید که از آن‌ها بر روی پارچه‌هایی که از جنس استات و یا تری استات ساخته شده‌اند، استفاده نکنید.
 • حوله کاغذی تمیز را بر روی لکه لاک قرار دهید. لاک پاک‌کن را از پشت بر روی لکه بمالید. مجدداً حوله کاغذی را روی لکه قرار دهید تا آن را جذب کند.
 • این مراحل را تکرار کنید تا لکه ازبین برود.
 • آبکشی کنید و پارچه را بشویید.

نکته مهم: در برخی از پارچه‌ها ممکن است لاک ناخن قابلیت پاک شدن نداشته باشد.

پاک کردن لکه زردچوبه :

لکه زردچوبه به دلیل داشتن رنگ قوی و طبیعی از جمله لکه‌های سخت‌ در پاک شدن است. برای پاک کردن لکه زردچوبه از روش‌های زیر می‌توانید استفاده کنید:

1. استفاده از آب اکسیژنه: می‌توانید از آب اکسیژنه برای پاک کردن لکه زردچوبه استفاده کنید. ابتدا لکه را با آب خنک بشویید تا بیشترین مقدار رنگ از آن خارج شود. سپس آب اکسیژنه را روی لکه بمالید و برای چند دقیقه بگذارید تا جذب شود. سپس با یک دستمال تمیز لکه را پاک کنید و اگر لازم بود، فرایند را تکرار کنید.

2. استفاده از محلول آب و سرکه: می‌توانید محلول آب و سرکه را برای پاک کردن لکه زردچوبه استفاده کنید. ابتدا محلول را روی لکه بمالید و برای چند دقیقه بگذارید تا جذب شود. سپس با یک دستمال تمیز لکه را پاک کنید و آن را با آب داغ بشویید.

3. استفاده از محلول آب و جوهر لیمو: می‌توانید محلول آب و جوهر لیمو را برای پاک کردن لکه زردچوبه استفاده کنید. ابتدا محلول را روی لکه بمالید و برای چند دقیقه بگذارید تا جذب شود. سپس با یک دستمال تمیز لکه را پاک کنید و آن را با آب داغ بشویید.

توجه داشته باشید که قبل از هر کاری باید لکه را با یک دستمال خشک کنید تا لکه عمیق تر نشود. همچنین در صورتی که پارچه‌ی قابل شستشویی دارید، پس از پاک کردن لکه، پارچه را با آب داغ بشویید و به آرامی آن را خشک کنید.

نکات مهم در پاک کردن لکه های زردچوبه :

برای پاک کردن لکه زردچوبه یه هیچ عنوان برای شروع از آب گرم استفاده نکنید؛ زیرا این نوع لکه نیز مانند لکه خون و لکه جوهر، به وسیله آب گرم در بافت پارچه پخش شده و فرصت پاک شدن آن از روی لباس به کلی از بین می‌رود.

نور خورشید رنگ زردچوبه را اکسید می‌کند و تأثیر زیادی در از بین رفتن رنگ آن دارد. با انجام روش‌های بالا امکان دارد لکه زردچوبه به صورت کمرنگ بر روی لباس بماند که با قرار دادن لباس در  مقابل در نور مستقیم آفتاب، لکه زردچوبه به طور کامل از روی لباس پاک میشود. همچنین میتوانیم به جای استفاده از مایع ظرفشویی و از صابون و یا دیگر شوینده‌ها برای پاک کردن لکه زردچوبه استفاده نمایید. اما

برای اینکه لکه زردچوبه را از روی لباس پاک کنیم، نیاز به زمان داریم. این کار احتمال دارد زمان‌بر باشد و باید صبر داشته باشید تا نتیجه دلخواه خود را بگیرید.

هیچ‌گاه از اجسام نوک تیز مثل فرچه‌های سیمی و یا ناخن برای پاک کردن لکه زردچوبه استفاده نکنید؛ چرا که این کار موجب آسیب به بافت لباس می‌شود.

سخن آخر در مورد ترفندهای ساده برای پاک کردن لکه لباس

پاک کردن برخی از لکه‌ها ممکن و برخی دیگر غیرممکن است چرا که امکان دارد لکه جزئی از بافت پارچه شده باشد و یا حتی درحین پاکسازی به بافت پارچه آسیب وارد شود و حتی تغییر رنگ دهد که در این صورت پاک کردن لکه نتیجه‌ خوبی نخواهد داشت. قطعا برای از بین بردن لکه لباس، خشکشویی بهترین راه حل هست، اما با یک سری اطلاعات در مورد لکه گیری لباس،‌ می‌شه تا حدودی رفع مشکل کرد. همان‌طور در متن ترفندهای ساده برای پاک کردن لکه لباس گفته شد، باید در استفاده از سفیدکننده‌ها، مواد شوینده و حتی درجه حرارت آب دقت بالایی داشته باشید و بافت پارچه را هم در نظر بگیرید تا عمل لکه‌بری به بهترین نحو ممکن انجام شود.


در یک مقاله جداگانه خلاصه نکات زیر را برای شما نوشته ایم. در صورت تمایل به نکته برداری و خلاصه نویسی به آن مراجعه کنید(خلاصه نکات مهم برای پاک کردن انواع لکه از روی لباس)

در ادامه بخوانید: اصول شست‌و‌شوی لباس